Gölyaka Sarıdere Köyü

Muhtarın Adı Soyadı

Mustafa BAŞ
Telefonlar 0 532 737 81 29
   
Web Sitesi  

Köy Hakkında Kısa Bilgi

        Köy , KAFKASYA (Maltşık) dan 1849  yıllarında  göç eden ASLAN
BEY  önderliğinde ki Kafkas Kökenli  ÇERKES ‘ler  tarafından kurulmuş.  İlk yerleşim  yerleri Melen  Çayı’ na  yakın ESKİYURT denen mevkidir. Buradan  hastalık ve  ölümlerin  çok  olması üzerine taşınmak  zorundakalmışlar  ve  bugün ki alana  yerleşmişler.
        Kuruluşundan itibaren adı KABARTAY HABLE ve  AŞABAY olarak anılmış,  daha sonra köyünortasından  geçen  derenin yağmur sel suları ile SARI akmasından esinlenerek adını SARIDERE olarak
almıştır.
        1900 yılların da  Balkan Göçmenleri ( Muhacirler) , 1925 yıllarında da
Doğu  Karadeniz Bölgesinden,Karadeniz Kökenliler (Ordulular) gelmişler. Bugün, ÇERKES’ ler azınlıkta olup Muhacirler  ve Ordulular çoğunluktadır.Köyde birlik, beraberlik ve huzurlu bir ortam vardır
        Köy, DÜZCE iline 19  Km. GÖLYAKA  ilçesine  8  Km. mesafededir. Doğusunda  KEMERYANI Köyü ve  Melen  Çayı, kuzeyinde ELMACIK  Köyü  ve  orman,  batısında ormanlık alan, güneyinde İÇMELER Köyü ve ormanla sınırlıdır. Çevre köy ve ilçelerle ulaşımı müsaittir.
        Köyde; Kocatepe,Aratepe, Arabapazarı, Şeytandere, Ayıdere, Kayınlık ve Keleme  gibiisimlerleanılan  mevkilervardır. Köyün ortasından yaz-kış  akan  bir  dere, üç tarafı  meşe, kayın ve ıhlamur  ağaç-
larından  oluşan ormanlar  vardır.
        Köy ; 2017 yılı  itibarı  ile 159  bina,  196  kapı numaralı meskenden  oluşmuş  olup, 530  nüfusa sahiptir. Bu nüfus yaz aylarında köyümüze kayıtlı olup,köyümüzün dışında yaşayanların da gelmesi ile artmaktadır. İş ve meslek icabı değişik illerde bulunup emekli  olup  köye dönenler  dışında göç olayı  yoktur. Yüz civarında emekli vardır.
        Köyde Kemeryanı Köyü ile müşterek bir ilköğretim okulu, bir köy konağı, bir köy binası , iki camii , bir Kuran Kursu binası vardır.
        Her yıl muharrem ayında çevre köy halklarınında katılımı ile geleneksel aşure günü düzenlenmektedir .
        Her haftanın Pazar günü sabah namazı sonrasında Gençleri namaza teşvik amaçlı kahvaltı programı düzenlenmektedir.
        Halkın geçimi : Fındık , mısır , buğday , küçük çapta hayvan besiciliği ve besi tavukçuluğudur. Yüz civarında da emekli vardır.